Last MSRP ฿1,479,000
Ducati Panigale Panigale V4 S (2018-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1103 cc |
| แรงม้า / Power | 214 hp |
| แรงบิด / Torque | 124 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 290 km/h |
| 0-100 km/h | 3.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 205 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2103 x 745 x 1115 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1469 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,479,000 |