Last MSRP ฿449,900
Ducati Scrambler Nightshift (803cc) (2021-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 803 cc |
| แรงม้า / Power | 73 hp |
| แรงบิด / Torque | 67 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2200 x 855 x 1140 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1445 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 798 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿449,900 |