Last MSRP ฿282,000
Ducati Scrambler Sixty2 (400cc) (2016-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 399 cc |
| แรงม้า / Power | 41 hp |
| แรงบิด / Torque | 34 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 155 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2150 x 840 x 1115 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1445 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿282,000 |