Last MSRP ฿699,000
Ducati SportClassic SportClassic GT1000 (2007-2010) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 992 cc |
| แรงม้า / Power | 92 hp |
| แรงบิด / Torque | 91 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2180 x 850 x 1100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1425 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 825 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿699,000 |