Ducati SuperSport SuperSport 750 SS (1991-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 748 cc |
| แรงม้า / Power | 73 hp |
| แรงบิด / Torque | 68 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2020 x 680 x 1060 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 780 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |