Starting from ฿5,500,000
Ford Bronco Outer Banks (2022-2026) — Full specs, price from ฿5,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2300 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 441 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4839 x 2088 x 1852 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2949 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 354 L |
| ราคา / Price | ฿5,500,000 |