Starting from ฿5,800,000
Ford Bronco Wildtrak 2-Door (2022-2026) — Full specs, price from ฿5,800,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2700 cc |
| แรงม้า / Power | 330 hp |
| แรงบิด / Torque | 563 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4412 x 2088 x 1854 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2550 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 354 L |
| ราคา / Price | ฿5,800,000 |