Last MSRP ฿430,000
Ford Econovan 2.0 Standard Roof Passenger Van (1985-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 140 km/h |
| 0-100 km/h | 16 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1370 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4350 x 1690 x 1930 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2220 mm |
| ราคา / Price | ฿430,000 |