Last MSRP ฿1,479,000
Ford Escape Maverick 3.0 V6 XLT (2002-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2967 cc |
| แรงม้า / Power | 195 hp |
| แรงบิด / Torque | 265 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4400 x 1785 x 1730 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2620 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 971 L |
| ราคา / Price | ฿1,479,000 |