Last MSRP ฿1,369,000
Ford Everest 2.0 Turbo Sport (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1996 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 405 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4914 x 1923 x 1842 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿1,369,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿900,000 - ฿1,300,000 |