Last MSRP ฿1,050,000
Ford Everest 2.5 LTD 4x4 (2003-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2500 cc |
| แรงม้า / Power | 109 hp |
| แรงบิด / Torque | 268 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4978 x 1789 x 1770 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2860 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿1,050,000 |