Last MSRP ฿1,159,000
Ford Everest 2.5 XLT 4x2 (Facelift 2) (2009-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2500 cc |
| แรงม้า / Power | 143 hp |
| แรงบิด / Torque | 330 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5062 x 1789 x 1826 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2860 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿1,159,000 |