Last MSRP ฿1,399,000
Ford Everest 3.0 Limited 4WD (2007-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2953 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4740 x 1810 x 1835 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2740 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿1,399,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿380,000 - ฿720,000 |