Last MSRP ฿2,299,000
Ford Everest 3.0 V6 Turbo Platinum 4WD (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2360 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4914 x 1923 x 1842 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿2,299,000 |