Last MSRP ฿1,629,000
Ford Everest 3.2 Titanium+ 4WD (2015-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3198 cc |
| แรงม้า / Power | 200 hp |
| แรงบิด / Torque | 470 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2190 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4892 x 1862 x 1837 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 259 L |
| ราคา / Price | ฿1,629,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 - ฿1,000,000 |