Last MSRP ฿1,800,000
Ford Explorer 4.0L V6 XLT (1996-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4016 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 312 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1900 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4833 x 1787 x 1775 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2842 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 487 L |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |