Last MSRP ฿1,159,000
Ford Focus 1.5 EcoBoost Titanium (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 8.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1351 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4358 x 1823 x 1484 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2648 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 316 L |
| ราคา / Price | ฿1,159,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿300,000 - ฿600,000 |