Last MSRP ฿850,000
Ford Focus 1.8L Ghia (Mk1) (2000-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1796 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| แรงบิด / Torque | 160 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4362 x 1702 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2616 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 453 L |
| ราคา / Price | ฿850,000 |