Last MSRP ฿959,000
Ford Focus 2.0L Sport (Mk3) (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 202 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4534 x 1823 x 1484 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2648 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 453 L |
| ราคา / Price | ฿959,000 |