Last MSRP ฿1,059,000
Ford Focus 2.0L TDCi Ghia (Mk2 Diesel) (2005-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1450 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4481 x 1840 x 1497 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 453 L |
| ราคา / Price | ฿1,059,000 |