Last MSRP ฿770,000
Ford Laser Tierra 1.8 S (Facelift) (2003-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1839 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 161 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4470 x 1705 x 1410 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 430 L |
| ราคา / Price | ฿770,000 |