Last MSRP ฿1,099,000
Ford Ranger 2.0 Bi-Turbo Wildtrak 4x2 (2019-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1996 cc |
| แรงม้า / Power | 213 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2055 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5359 x 1860 x 1821 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3220 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 1085 kg |
| ราคา / Price | ฿1,099,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿620,000 - ฿950,000 |