Last MSRP ฿1,299,000
Ford Ranger 2.0 Bi-Turbo Wildtrak Double Cab (4 ประตู) 4x4 AT (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1996 cc |
| แรงม้า / Power | 210 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2050 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5362 x 1860 x 1803 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3270 mm |
| ราคา / Price | ฿1,299,000 |