Last MSRP ฿549,000
Ford Ranger 2.2 XL Single Cab (ตอนเดียว) (2012-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2198 cc |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1850 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5280 x 1860 x 1803 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3270 mm |
| ราคา / Price | ฿549,000 |