Last MSRP ฿509,000
Ford Ranger 2.2 XL Standard Cab MT (2015-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2198 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 385 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 12.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1870 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5327 x 1850 x 1815 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3220 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 1000 kg |
| ราคา / Price | ฿509,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿220,000 - ฿440,000 |