Last MSRP ฿1,999,000
Ford Ranger 3.0 V6 Raptor 4x4 AT (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2993 cc |
| แรงม้า / Power | 397 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2310 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5363 x 1918 x 1873 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3270 mm |
| ราคา / Price | ฿1,999,000 |