Last MSRP ฿979,000
Ford Ranger 3.0 Wildtrak 4x4 (2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2953 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5258 x 1805 x 1755 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 950 kg |
| ราคา / Price | ฿979,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿280,000 - ฿560,000 |