Last MSRP ฿1,150,000
Fuso Canter FI FI 1217 Single Cab M/T (Euro 3) (2014-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3907 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 520 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 5400 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 6415 x 2200 x 2290 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3815 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 7500 kg |
| ราคา / Price | ฿1,150,000 |