Last MSRP ฿899,000
GWM Poer Sahar 2.4 Turbo Diesel 4WD (2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2354 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5410 x 1934 x 1886 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3190 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 1000 kg |
| ราคา / Price | ฿899,000 |