Last MSRP ฿1,253,000
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 (2018-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1868 cc |
| แรงม้า / Power | 94 hp |
| แรงบิด / Torque | 160 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 304 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1665 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 670 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,253,000 |