Last MSRP ฿779,000
Harley-Davidson Sportster Sportster S (2021-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1252 cc |
| แรงม้า / Power | 121 hp |
| แรงบิด / Torque | 127 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2265 x 843 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1520 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 755 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿779,000 |