Last MSRP ฿2,099,000
Harley-Davidson Street Glide ST (2022-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1923 cc |
| แรงม้า / Power | 103 hp |
| แรงบิด / Torque | 168 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1625 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 690 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿2,099,000 |