Last MSRP ฿1,599,000
Harley-Davidson Street Glide Standard (2014-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1746 cc |
| แรงม้า / Power | 87 hp |
| แรงบิด / Torque | 149 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16 km/l |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1625 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 690 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |