Last MSRP ฿1,300,000
Harley-Davidson Touring Electra Glide Ultra Classic (2007-2009) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1584 cc |
| แรงม้า / Power | 76 hp |
| แรงบิด / Torque | 125 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2430 x 960 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1615 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 706 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿1,300,000 |