Last MSRP ฿800,000
Hino 300 Dutro XZU344R 130 SMT (2003-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4009 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 372 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2925 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 6400 x 2000 x 2200 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3400 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 3500 kg |
| ราคา / Price | ฿800,000 |