Last MSRP ฿950,000
Hino 300 LY XZU600R-C (150 PS) (2011-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4009 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 420 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2925 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4980 x 1845 x 2100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2520 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 3720 kg |
| ราคา / Price | ฿950,000 |