Last MSRP ฿1,100,000
Hino 500 FC FC9J (2008-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 8200 cc |
| แรงม้า / Power | 210 hp |
| แรงบิด / Torque | 637 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 4680 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 7000 kg |
| ราคา / Price | ฿1,100,000 |