Last MSRP ฿1,500,000
Hino 500 FG FG8JP1A (2003-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7684 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| แรงบิด / Torque | 637 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 6750 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 9000 kg |
| ราคา / Price | ฿1,500,000 |