Last MSRP ฿1,750,000
Hino 500 FL FL1J (J08C-T) Chassis Cab (1999-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7961 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| แรงบิด / Torque | 637 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11250 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 11990 x 2490 x 2790 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 7180 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 17000 kg |
| ราคา / Price | ฿1,750,000 |