Last MSRP ฿2,300,000
Hino 500 GH GH1J (6x2) Day Cab (2003-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 10520 cc |
| แรงม้า / Power | 320 hp |
| แรงบิด / Torque | 1275 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11250 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 15000 kg |
| ราคา / Price | ฿2,300,000 |