Last MSRP ฿3,400,000
Hino 700 FY 700 FY2P 450HP (2010-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12913 cc |
| แรงม้า / Power | 450 hp |
| แรงบิด / Torque | 2157 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 13500 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 17800 kg |
| ราคา / Price | ฿3,400,000 |