Last MSRP ฿1,800,000
Hino RK Series RK176A 12-metre (Leaf Spring) (1985-1995) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6483 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 470 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 5400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 40 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 11950 x 2470 x 3000 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 6050 mm |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |