Last MSRP ฿3,200,000
Hino RM Series RM8J (2000-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7684 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 6750 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 40 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 10500 x 2450 x 3100 mm |
| ราคา / Price | ฿3,200,000 |