Hino S'elega RU8JSCAB (Super High Decker) (2012-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7684 cc |
| แรงม้า / Power | 270 hp |
| แรงบิด / Torque | 883 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 45 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 11990 x 2490 x 3750 mm |