Last MSRP ฿145,000
Honda Motorcycle CBR300R CBR300R ABS (2014-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 286 cc |
| แรงม้า / Power | 30 hp |
| แรงบิด / Torque | 27 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 155 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 165 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2035 x 720 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1380 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 785 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿145,000 |