Honda Motorcycle Nice 100 U-Box (2000-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 97 cc |
| แรงม้า / Power | 8 hp |
| แรงบิด / Torque | 8 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 88 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 90 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 55 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1900 x 700 x 1050 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1225 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 755 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿8,000 - ฿16,000 |