Honda Motorcycle Nova RS (1992-1994) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 109 cc |
| แรงม้า / Power | 14 hp |
| แรงบิด / Torque | 12 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 96 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 45 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1880 x 655 x 1030 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1235 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 745 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |