Starting from ฿107,500
Honda Motorcycle PCX160 e:HEV (2021) — Full specs, price from ฿107,500, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 157 cc |
| แรงม้า / Power | 16 hp |
| แรงบิด / Torque | 15 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 125 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 132 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 55 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1935 x 740 x 1100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1315 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 764 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿107,500 |