Last MSRP ฿1,869,000
Honda Accord 2.0 e:HEV RS (Facelift) (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1993 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| แรงบิด / Torque | 315 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.3 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1618 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 24.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4922 x 1862 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2830 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 476 L |
| ราคา / Price | ฿1,869,000 |