Last MSRP ฿1,290,000
Honda Accord 2.0 E (Pre-facelift) (2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1997 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 189 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1470 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4895 x 1845 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2800 mm |
| ราคา / Price | ฿1,290,000 |